2011/09 Schladmingské Taury

Je konec září 2011 a předpověď slibuje v Rakousku nádherné počasí. Vyrážíme do Schladmingských Taur. V plánu je pětidenní přechod celého pohoří s noclehem na horských chatách. Ve středu po poledni přijíždíme do Schladmingu, kde necháváme auto a místním autobusem jedeme nahoru na Riesachfall (1079 m), kde naše cesta začíná.

Na Preintalerhütte (1656 m), kde nás čeká první noc, je to jen asi 2,5 hodiny. Cesta z parkoviště nejprve stoupá okolo vodopádů Riesachfälle, potom obchází jezero Riesachsee a další prudší stoupání začíná až pod chatou.

Druhý den je už náročnější. Z chaty jdeme do sedla Klafferscharte a odtud stoupáme mezi jezery Kapuzinersee až k vrcholovému kříži na Greifenberg (2618 m). Z vrcholu nás čeká zhruba 1000 m dolů na chatu Gollinghütte (1641 m), kde budeme dneska nocovat. Máme za sebou 7 hodin pochodu, po příchodu dáváme zasloužené pivo a večeři.

Třetí den nás čeká výstup na nejvyšší vrchol celého pohoří – Hochgolling (2862 m). Cesta z chaty nejprve vede do krásného skalního amfiteátru Gollingwinkel a odtud teprve začíná stoupat do sedla Gollingscharte (2326 m). Tady je odbočka na vrchol. Balíme do jednoho batohu vše co potřebujeme na výstup a zbytek necháváme v druhém batohu v sedle u rozcestníku. Z chaty na vrchol je to zhruba 4 hodinky, ze sedla zhruba 2 hodiny. Cesta nahoru je v pohodě, jen pod vrcholem je pár vzdušnějších míst. Od vrcholového kříže je fantastický rozhled. Vzduch je úplně čistý, bez oparu, na obloze ani mráček. Je vidět opravdu daleko. Z Hochgollingu jdeme zpět do sedla a pokračujeme dál na chatu Landawirseehütte (1985 m). Ihned dáváme pivko a potom se jdeme opláchnout do jezera, které je kousek nad chatou. Než jsme tam došli, sluníčko zalezlo za hřeben, takže koupel v ledové vodě stála za to :-).

Čtvrtý den je opět nádherně. Od chaty stoupáme do sedla Trockenbrotscharte (2237 m) a pokračujeme dál k chatě Keinprechthütte (1872 m). Máme toho plný zuby, po předchozích dnech nás pěkně bolí nohy. Jdeme ale dál. U chaty tedy jen dáváme sváču a pokračujeme nekonečným stoupáním na Rotmandlspitze (2453 m). Zeshora je opět luxusní výhled, pod námi jsou jezera Giglachsee a na břehu většího z nich náš dnešní cíl, Ignaz-Mattis-Hütte (1986 m). Čeká nás už „jen“ cesta dolů. Na chatě je narváno. Je sobota a navíc je chata relativně dobře dostupná autobusem, od kterého je to sem slabé dvě hodinky cesty.

V neděli ráno vyrážíme brzy, abychom stihli autobus z Ursprungalm (1604 m), kterým se dostaneme zpět do Schladmingu k našemu autu.

Schladmingské Taury na začátku podzimu byly nádherné. V horách je spousta jezer, velmi málo lidí a chaty pár dnů před svou zimní uzavírkou byly téměř prázdné, kromě Ignaz-Mattiz-Hütte, kde jsme byli ze soboty na neděli.

Užitečné odkazy:

Počasí v oblasti     http://www.bergfex.at/sommer/schladming/wetter/

Preintalerhütte     http://www.preintaler.at/agp/index.php

Gollinghütte     http://www.gollinghuette.com/

Landawirseehütte     http://huetten.alpenverein.at/huettenHome/DE/Home/index.php?huetteNr=0135

Keinprechthütte     http://huetten.alpenverein.at/huettenHome/DE/Home/index.php?huetteNr=0125

Ignaz-mattis-Hütte     http://huetten.alpenverein.at/huettenHome/DE/Home/index.php?huetteNr=0112

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s