2013/12 Jezero Tonlé Sap

Tak trochu ve stínu chrámů Angkoru je poblíž města Siem Reap na západě Kambodži další veliká zajímavost: jezero Tonlé Sap. Kromě toho, že se jedná o největší jezero Jihovýchodní Asie, je Tonlé Sap jedinečné kolísáním své rozlohy během roku od 2 700 kmaž k 16 000 km2. Stejně tak kolísá i hloubka jezera mezi jedním a devíti metry. Čím to? Tonlé Sap je stejnojmennou řekou spojeno s Mekongem, do kterého se vlévá v hlavním městě Phnom Penh. Od listopadu do dubna, kdy je v Kambodži suché období, vytéká voda z jezera směrem do Mekongu. V květnu, kdy přichází monzun se silnými dešti, Mekong začíná tlačit vodu zpět do jezera a řeka Tonlé Sap obrací svůj tok. Maximální hladiny dosahuje jezero v srpnu a září, kdy má Mekong díky tajícímu sněhu v Himálaji až desetinásobný průtok ve srovnání s lednem.

Velkému kolísání hladiny je samozřejmě přizpůsobený i život obyvatel v těsné blízkosti jezera. Vesnice jsou buď postaveny na vysokých kůlech, nebo přímo plavou na hladině jezera. Po listování průvodcem jsme se rozhodli navštívit vesnici Me Chrey, která leží dál od Siem Reap, a kde byl předpoklad, že nebude tak našlapaná turisty. To se sice potvrdilo, ale i tak byla cena 50 USD za hodinovou projížďku po jezeře až nepříjemně turistická a smlouvat se nedalo – daň za cestování v hlavní sezóně. Že jsme jeli jen sami dva lodí pro cca 40 lidí nás už potom nijak nepřekvapilo, při téhle ceně to provozovatele asi moc nebolelo… K Tonlé Sap jsme se vrátili ještě další den pozdě odpoledne, kdy nás tuktuk odvezl 12 km na jih od Siem Reap pod kopec Phnom Krom, ze kterého je na jezero fantastický výhled.

Měl jsem možnost vidět jezero Dal v indickém Kašmíru, jezero Inle v Barmě, na obou také žijí lidé přímo na hladině. Čekal jsem tedy něco, co už svým způsobem znám, ale Tonlé Sap je zase něco úplně jiného, těžko dělat srovnání…

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s