2016/08/06-08 Tušetie

Tušetie je zapadlá a tak trochu tajemná oblast Kavkazu na severovýchodě Gruzie, kam se lze dostat pouze terénním autem po rozbité prašné cestě přilepené na úbočí hor. Cesta překonává téměř třítisícový průsmyk Abano, který je průjezdný pouze několik měsíců v roce. Díky odlehlosti, špatné přístupnosti a absolutní izolovanosti v zimním období, je v Tušetii v současnosti minimum celoročních obyvatel. Většina místních na zimu odchází do nížin Kachetie a vrací se zpět až na začátku léta. Ze stejného důvodu je v Tušetii stále relativně málo turistů.

My se pro cestu do Tušetie rozhodli velmi rychle až v Telavi a už se nám nikde nepodařilo sehnat kartuš s plynem pro náš vařič. Mimo Tbilisi a opravdu turistické oblasti Kavkazu je to v podstatě neřešitelný problém. Tím pádem jsme si museli nechat zajít chuť na pětidenní přechod z Omala v Tušetii do Šatili v sousední Chevsuretii, neboť tam člověk musí několik dní být zcela soběstačný. Naší volbou tedy byl třídenní okruh z Omala, který první den kopíruje cestu do Šatili údolím Pirikiti, druhý den překračuje sedlo Nakle (2920 m) a třetí den se vrací do Omala údolím Gometsara. Výhodou zvolené trasy bylo, že každé ráno a večer jsme mohli využít pohostinnosti místních guesthousů v podobě stravy. Jinak jsme nocovali ve vlastním stanu.

Tušetie nemá dramatické scenérie s nejvyššími vrcholky Kavkazu a mohutnými ledovci jako Svanetie. Naproti tomu ale nabízí hluboká a strmá údolí, husté borové lesy, pastviny s koňmi a dobytkem a tajemnou starobylou kulturu místních obyvatel. Celkově působí dojmem větší divočiny. Byť jsou obě oblasti hodně odlišné, obě rozhodně stojí za návštěvu.

Užitečné odkazy:

Výborné stránky o trekování na Kavkazu     http://www.caucasus-trekking.com/

Stránky Slavomíra Horáka věnované čistě Tušetii     http://tusetie.webnode.cz/

Reklamy

One thought on “2016/08/06-08 Tušetie

  1. Pingback: 2016/08/07-09 Cesta do Tušetie a zpět | FOTOBLOG

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s