2017/09/28-30 Inverzní Hochschwab

Cesta autem do Seewiesen nám z Budějovic zabrala zhruba 4 hodinky. Celou cestu je krásné slunečné počasí, a my se těšíme na tři dny na horách. Už jsme skoro v cíli, když se za zatáčkou objevuje kopec beznadějně ponořený do mlhy, Hochschwab. Tak právě tam jedeme, sakra. Povznesená nálada je rázem ta tam. Na chatu tedy šlapeme pošmourným podzimním počasím. Je znát, že je v Čechách svátek, na Voisthaler Hütte nikdo jiný než Češi není. Tedy kromě místní obsluhy.

Ráno vypadá počasí mnohem lépe, jen kolem kopců jsou roztrhané mraky, jinak je hezké slunečné ráno. Bohužel, než se nasnídáme a vykopeme z chaty, vrací se vše do včerejších kolejí. Mlha, mlha, mlha… Jdeme údolím dál pod Hochschwabem a lehkou zajištěnou cestou G’hackte vystupujeme nahoru na hřeben. Je pořád vidět, že tu nedávno napadlo dost sněhu, místy není problém propadnout se až po kolena. Těsně pod koncem výstupu se skrz mlhu začíná drát sluníčko a u Fleischer bivaku už jsme nad mraky. Vrchol Hochschwabu je na dosah a nálada je o tisíc procent lepší. Hřeben Hochschwabu tvoří zajímavé rozhraní, na sever směrem k Dunaji je slunečno, na jih se až k nedohlednu táhne inverzní deka. A my jsme nad tím vším. Na vrcholu si dlouho užíváme sluníčka, víme totiž, že k Schiestlhausu, kde budeme dnes nocovat, je to jen slabá půhodinka.

V sobotu ráno si vybíhám ještě jednou na vrchol Hochschwabu. Akorát přicházím ke kříži a na obzoru se nad inverzí objevují první sluneční paprsky. Východ slunce na horách je vždy něco, co nabíjí. Po snídani vyrážíme po hřebenovce zpět do Seewiesen. Inverze je docela vysoko, takže nad mraky bohužel dlouho nevydržíme. Brzy se noříme do mlhy, ze která ještě jednou na okamžik vykoukneme, ale většinu cesty máme výhled tak na dvacet metrů. Stejně jako předevčírem, stačí autem ujet jen pár kilometrů a až do Budějovic si můžeme užívat sluníčka…

Užitečné odkazy:

Voisthaler Hütte     https://www.alpenverein.at/voisthalerhuette/

Schiestlhaus     http://www.schiestlhaus.at/

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s