2018/07/24-29 Geghamské hory

Jednou z prvotních inspirací pro cestování po Arménii nám byl článek Honzy Miklína, respektive jeho mutace v časopise Everest. Sopečné Geghamské hory nás velmi lákaly, ale na druhou stranu, klasický trek pouze jejich centrální částí popisovaný v článku nám přišel zbytečně krátký. Po přehrabání všech možných informací dostupných na internetu (zase tak moc jich není), kde jsem mimo jiné našel i článek od Toma Allena, jsme zvolili delší trasu z průsmyku Selim k jezeru Akna a odtud dlouhý sestup do civilizace k městu Gavar nedaleko jezera Sevan. Toma se mi podařilo kontaktovat a on mi nezištně poskytl v té době ještě veřejně nepublikovaný popis trasy a především gpx souřadnice treku, za což mu patří velký dík.

Čas nás netlačil, vlastně jsme ani neměli přesnou představu, kolik dnů na treku strávíme. Předpověď byla dobrá, plynu pro vaření dost, jídla také, tak nám to bylo celkem jedno. Nakonec z toho bylo šest skvělých dnů v divočině, kde jsme čas od času potkávali pouze místní obyvatele. První dva dny, kdy trasa vedla „níže“ položenými (+/- 2500 m) travnatými údolími relativně dobře přístupnými z civilizace, jsme potkávali lidi z nedalekých vesnic připravující zde seno na zimu. Třetí den jsme se dostali do hůře přístupných a vyšších partií pohoří a „sekáče“ vystřídali jezídští pastevci, kteří přes léto v horách pasou stáda dobytka, ovcí a koní. Kromě našich bolavých tělesných schránek a těžkých batohů byla tato setkání tím, co nás nejvíce brzdilo. Nikdy se totiž neobešla bez pozvání do pasteveckých stanů a bez přípitku vodkou, nebo domácí ovocnou pálenkou. Vrcholem byl jeden nocleh přímo u jezídské rodiny: „…dál nepůjdete, je večer, hemží se to tu vlky a medvědy, přespíte u nás. Ráno budete pokračovat dál.“ Argumenty byly silné, i když těm vlkům a medvědům jsme moc nevěřili, tak jsme se rozhodli zůstat a zážitek stál za to. Až předposlední den jsme na nejvyšším vrcholu celého pohoří Aždahak (3597 m) potkali skupinku dalších turistů s průvodcem…

Suma sumárum, krásné pohoří zatím čekající na své objevení, mnoho zajímavých setkání, cca 90 km v nohách, velké štěstí na krásné počasí, nezapomenutelné zážitky a i přes fyzickou námahu na 100% dobité baterky.

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s